x
  hledat filmy, osoby...
  Krysař
  Krysař
  Žánr: Muzikál
  Režie: M. Landa
  Hrají: J. Vojtek, P. Kolář, V. Čech
  Krysař
  Krysař
  Krysař
  Krysař
  Krysař
  Krysař
  Krysař
  Krysař
  Krysař
  Krysař
  Krysař
  Krysař
  Krysař
  Krysař
  Krysař
  Krysař
  Krátký popis akce Krysař
  Krysař Daniela Landy je řazen mezi jednoznačně nejúspěšnější původní české muzikály. Jako jeden z mála se navíc dočkal velkého ohlasu i za našimi hranicemi.

  Původní pražská inscenace muzikálového příběhu tajemného muže v kápi s píšťalou, která rozsévá smrt, měla přes úctyhodných sedm stovek repríz a vždy se hrála před plným hledištěm. S podobným úspěchem se setkalo rovněž studiové dvojalbum s kompletnim záznamem Krysaře, jež je stále jednou z nejprodávanějších muzikálových... nahrávek na tuzemském hudebním trhu.
  Popis akce Krysař
  První částPřichází záhadný stařec a prorokuje katastrofu.

  Do malého městečka přichází muž, o kterém se říká, že nosí neštěstí - Krysař.
  Od starosty dostává úkol zahubit krysy, které se přemnožily. Krysař přijímá podmínky, jež mu starosta nabídne, avšak varuje před strašlivým účinkem své píšťaly na všechny obyvatele. Krysařovou podmínkou je, aby ve chvíli, kdy dostojí svým povinnostem, lidé ve městě spali, zavřeni ve svých domovech. Krysařova píšťala totiž zabíjí.... Starosta přislíbí.
  Krysař se nejdříve po městě porozhlédne, aby mohl svoji práci vykonat co nej lépe. Není si přitom možné nevšimnout jistého napětí, jež tu vládne mezi chudými starousedlíky a "ostrovany", kteří zastupují významnější posty ve městě. Ostrované, mezi něž patří i starosta, jsou bohatší. Prvním člověkem, s nímž se Krysař blíže seznámí, je rybář, starousedlík Štěpán.


  Znovu se objevuje stařec a připomíná blížící se neštěstí.
  Starosta požádá Krysaře, aby ohlídal na svatbě jeho dcery potraviny před krysami. Tam se Krysař seznámí s druhou starostovou dcerou Agnes. Oba dva se do sebe na první pohled zamilují. Zároveň se náhlému vzplanutí brání. Agnes pro svůj původ (nesluší se, aby se dcera ostrovana "zahazovala" s někým jiného původu), Krysař si zase uvědomuje určité nebezpečí, jaké by mohl jejich vztah městu přinést. City jsou ovšem silnější, proto se Krysař s Agnes domluví, že spolu po dokončení Krysařovy práce utečou.
  Krysař se setkává se Štěpánem a dozvídá se, že ostrované přišli z jakéhosi dalekého ostrova, na kterém se odehrála blíže neurčená katastrofa. Štěpán nemusí dlouho mluvit, aby Krysař pochopil, že ani jeho vztah k lidem z ostrova není zrovna vřelý.
  Ve městě je vyhlášen zákaz nočního vycházení, neboť Krysař bude vyhánět krysy. Dva zvědavci však zůstávají na ulici. Smrtící zvuk flétny ukončí život jednoho z nich.
  Krysař se zodpovídá na radnici za smrt člověka. Brání se tím, že předtím několikrát starostu varoval a upozorňoval na moc své píšťaly. Stejně však za odvedenou práci nedostane zaplaceno a musí město ihned opustit. Krysař ovšem nehodlá odejít bez Agnes, a tak si pro ni v noci přijde domů. Nepodaří se mu ale se svou láskou promluvit, protože z domu vyběhne rozlícený starosta. Ten Krysaře urazí a vyhodí ho.  Druhá část
  Krysař se setkává se Štěpánem a vede s ním tajuplný noční rozhovor. Rybář je druhý den jako vyměněný: svolává místní obyvatele a vyzývá ke vzpouře proti ostrovanům. Krysař vše zpovzdálí sleduje.
  Ostrované cítí napětí, jež ve městě panuje. Na poradě v hostinci starosta uspěje s nápadem najmout si na Krysaře vrahy. Sleduje tím vlastní cíl: uchránit svoji dceru před nepohodlným cizincem.
  Plánovaná vražda ale nevyjde, protože se vrahové Krysaře zaleknou. Dav místních je tak rozvášněn, že začíná demolovat všechno, co se týká ostrovanů. Vzápětí dochází i na lidské životy. Starousedlíci pod vedením Štěpána zprovodí se světa mezi jinými i starostu a jeho zetě.

  Jako poslední ostrované zůstávají na živu už jen Agnes a Jakub, nejlepší Štěpánův kamarád. Štěpán je nucen Jakuba zabít, aby ho uchránil před upálením a lynčem. O to větší vztek dopadá na hlavu Agnes.
  Situace se vyhrotí na náměstí ve chvíli, kdy dav dopadne Agnes. Ta upadá do bezvědomí a zbývá jí už jen pár chvil, než vydechne naposledy. V tento okamžik se na náměstí objeví Krysař, jenž se snaží dav zastavit. Hněv se ovšem otočí i proti němu. Krysař tedy vytáhne píšťalu a mocně zahraje. Melodie pozabíjí všechny kromě Agnes, neboť dívka není při vědomí.
  Náměstí je pokryto mrtvolami. Uprostřed stojí Krysař. Přichází stařec a představí se. Je to Osud. Krysař se od něj dozvídá, že byl vybrán jako prostředek k udržení rovnováhy mezi lidmi a přírodou. Pak Krysaře vyzve, aby odešel s Agnes někam daleko začít nový život. Ovšem již bez všemocné píšťaly. Krysař s Agnes odcházejí liduprázdným světem kamsi do daleka.